پروفیل, صنعت فولاد

تفاوت های پروفیل سبک و سنگین چیست؟

پروفیل سبک یا سنگین

پروفیل( profile) محصولی است که با شکل دادن آهن، فولاد، الومینیوم و… از طریق روش‌های مختلف به وجود می‌آید. حتما برای شما هم این سوال” پروفیل چیست” پیش آمده است، پروفیل در ادبیات انگلیسی مقطع طولی ترجمه می‌شود. این مقاطع به صورت کلی بر اساس وزن، روش تولید و کاربرد به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. رایج‌ترین مدل دسته بندی پروفیل، تقسیم بندی آن به دو نوع سبک و سنگین است.

تاریخچه پروفیل سبک

پروفیل سبک اولین بار، حدود 100 سال گذشته مورد استفاده قرار گرفت. استفاده از این محصول در ابتدای روند تولید آن به عنوان یک محصول آزمایشی بدیهی است. از سال 1850 میلادی در ایالات متحده  و بریتانیا از پروفیل‌های فولادی نورد گرم استفاده می‌شد. نورد در اصل یک فرآیند فلزکاری است که در آن از نیروهای مکانیکی زیادی برای تغییر شکل و اندازه فلز استفاده می‌کنند. به طور معمول فرآیند نورد شامل عبور دادن فلزات از میان مجموعه‌ای از غلتک‌ها می‌شود که نیروهای فشاری زیادی را بر فلز وارد کرده و باعث تغییر شکل آن می‌شوند. پروفیل‌های سبک به دلیل مزایایی مانند وزن کمتر، انعطاف بیشتر و هزینه مقرون به صرفه به سرعت نقش خود را در صنعت ساخت و ساز و سایر صنایع باز کردند.

همچنین می‌توانید برای اطلاع از قیمت لوله داربست کلیک کنید.

ساخت پل« Forth Bridge» در اسکاتلند اولین مورد استفاده از پروفیل سنگین بوده است. اوایل استفاده از آهن‌آلات، صرفاً در صنعت بود اما با گذشت زمان؛ آهن‌آلات به صنعت ساخت و ساز نیز راه پیدا کردند. شکل اولیه محصولات فولادی دایره‌ای و لوله‌ای بود اما با گذشت زمان، پیشرفت تکنولوژی و البته نیاز بشریت این محصولات به اشکال مختلفی همچون مربع و مستطیل درآمدند.

تاریخچه پروفیل سنگین

اواخر قرن نوزدهم میلادی استفاده از پروفیل‌های سنگین در ساخت پل‌ها و سازه‌های بزرگ آغاز شد و با پیشرفت صنعت جوشکاری، استفاده از پروفیل‌های سنگین در ساخت اسکلت فلزی ساختمان‌ها رواج پیدا کرد. حدود سه دهه بعد با افزایش تقاضا برای ساخت و سازها استفاده از پروفیل سنگین مثل نبشی در ساخت ستون‌ها افزایش یافت. بعد از گذشت حدودا 50 سال و با پیشرفت تکنولوژی تولید، تنوع و کاربردهای پروفیل‌ سنگین به صورت کلی افزایش یافت.

تفاوت پروفیل سبک و سنگین

پروفیل‌ها به دو دسته کلی سبک و سنگین تقسیم بندی می‌شوند. این دو دسته تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند و در این مقاله به بررسی برخی از تفاوت‌های کلیدی بین این دو پروفیل می‌پردازیم.

قیمت-پروفیل
 • ضخامت: پروفیل های سنگین ضخامت بالای1.5 میلی‌متر دارند اما پروفیل‌های سبک ضخامتشان کمتر از 1.5 میلی‌متر است.
 • وزن: پروفیل‌‌های سبک ضخامت کمتری دارند نسبت به پروفیل‌های سنگین و همین امر موجب می‌شود وزن پروفیل‌های سبک کمتر از پروفیل‌های سنگین باشد.
 • مقاومت: پروفیل‌های سنگین، ضخامت بیشتری دارند و این سبب می‌شود تا مقاومت و استحکام بیشتری از خود نشان بدهند.
 • کاربرد: پروفیل‌های سبک در ساخت درب و پنجره، مبلمان، قفسه‌بندی و سایر مصارف که نیاز به مقاومت کمتری است، کاربرد دارند. پروفیل‌های سنگین در ساخت اسکلت فلزی ساختمان‌ها، پل‌ها، سوله‌ها و سایر سازه‌های سنگین که نیاز به مقاومت و استحکام بالا است، کاربرد دارند.
 • قیمت: ضخامت پروفیل‌های سنگین بیشتر از پروفیل‌های سبک است به همین خاطر قیمت پروفیل سنگبن بالاتر است.

خلاصه این مقایسه را در جدول زیر آورده ایم:

ویژگیپروفیل سبکپروفیل سنگین
ضخامت>1.5میلی متر<1.5 میلی متر
وزنکمزیاد
مقاومتکمزیاد
کاربرددرب، پنجره، مبلمان و قفسه‌بندیاسکلت فلزی ساختمان‌ها، پل‌ها و سوله‌ها

 کاربردهای پروفیل

پروفیل و مقاطع فولادی هستند که در ابعاد و اشکال مختلف تولید و مصرف می‌شوند. پروفیل‌ها کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف دارند. همان‌طور که پیش‌تر به آن پرداخته‌ایم، ناودانی نوعی پروفیل است که دارای یک سطح افقی به نام جان و دو سطح عمودی به نام بال است. از پروفیل ناودانی در ساختمان سازی، بهره می‌گیریم.

کاربردهای پروفیل‌های سبک:

 • ساخت درب و پنجره: بهترین گزینه برای ساخت درب و پنجره‌های الومینیومی و آهنی پروفیل‌های سبک است. پروفیل سبک به دلیل وزن کم و قیمت مناسب یهترین گزینه تولید درب و پنجره می‌باشد.
 • مبلمان: پروفیل‌های سبک در ساخت مبلمان فلزی، مثل تخت خواب، میز و صندلی کاربرد به خصوصی دارد.
 • قفسه‌بندی: پروفیل‌های سبک در ساخت قفسه‌بندی‌های فلزی کاربرد بسیاری دارند. ( قفسه‌بندی‌های فلزی در انبارها، فروشگاه‌ها و کتابخانه‌ها)
 • لوازم ورزشی: پروفیل‌های سبک در ساخت لوازم ورزشی همچون تردمیل، دوچرخه و تجهیزات بدنسازی کاربرد دارند.
 • صنایع خودرو سازی: قطعات مختلف خودرو مثل شاسی، سپر و سقف از پروفیل‌های سبک ساخته شده‌اند.
 • صنایع هواپیماسازی: پروفیل‌های سبک در ساخت قطعات مختلف هواپیما مانند بدنه، باله و.. کاربرد دارند.
ویژگی های پروفیل

کاربردهای پروفیل‌های سنگین:

پروفیل‌های سنگین ضخامت بیشتری دارند و به همین خاطر مقاومت و استحکام بالاتری دارند.  ناودانی نوعی پروفیل است که دارای یک سطح افقی به نام جان و دو سطح عمودی به نام بال است.ساختمان سازی، صنعت، حمل و نقل برخی از رایج‌ترین کاربردهای پروفیل سنگین هستند که در ادامه به بررسی هر یک می‌پردازیم.

ساختمان سازی:

اسکلت فلزی ساختمان‌هابه دلیل مقاومت بالا در برابر بارهای وارده در ساخت برج‌ها و پل‌ها کاربرد دارند.
ستون‌ها و تیرهادر ساخت ستون‌ها و تیرهای اصلی و فرعی از این نوع پروفیل استفاده می‌شود.
قاب‌های فلزیاز پروفیل‌های سنگین برای ساخت قالب‌های فلزی در دیوارهاو سقف‌ها استفاده می‌شود.

صنعت:

ماشین آلاتساخت پایه‌ها، ستون‌ها و سایر اجزای ماشین آلات( مثل: جرثقیل‌ها، پرس‌ها و فرزها)
سولهساخت اسکلت فلزی سوله‌ها و تیرچه‌های فلزی
تجهیزات صنعتیساخت تجهیزات صنعتی مثل مخازن، برج‌های خنک کننده و اسکلت‌های فلزی پل‌ها

حمل و نقل‌ها:

ساخت کشتی‌ها و شناورهاساخت بدنه کشتی‌ها و شناورها
ساخت واگن‌های قطارساخت شاسی و بدنه واگن‌های قطار
ساخت جرثقیل‌هاجرثقیل‌های سقفی، دروازه‌ای و سایر جرثقیل‌ها

ناگفته نماند، پروفیل‌های سنگین در ساخت پایه‌های برق، پایه‌های دکل مخابرات، تیر دروازه فوتبال و… نیز کاربرد دارند.

برای اطلاع از قیمت روز پروفیل به فولاد رادمهر مراجعه کنید.

پروفیل سنگین به دلیل مقاومت بالا، استحکام، طول عمر بالا، قابلیت جوشکاری و تنوع در ابعاد و اندازه‌ها در صنایع نقش پررنگی دارد.وجه داشته باشید برای انتخاب پروفیل سنگین باید کاربرد و نیاز به مقاومت و استحکام را بررسی کنید. برای مصارف خیلی سنگین مثل اسکت فلزی ساختمان‌ها باید از پروفیل‌های سنگین با ضخامت و ابعاد مناسب استفاده کرد.

دیدگاهی در مورد “تفاوت های پروفیل سبک و سنگین چیست؟

 1. سحر گفت:

  ببخشید تفاوت پروفیل همون مقایسه لوله سبک و سنگین محسوب میشه؟ یا جدا هستن؟

  1. R- namvar گفت:

   سلام وقت شما بخیر در واقع پروفیل دسته‌ای عظیم از ابزارآلات ساختمانی را به‌طور گسترده پوشش می‌دهد که لوله داربست یکی از آن‌هاست و در جزییات با دیگر پروفیل‌ها تفاوت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *