صنعت فولاد

بررسی تفاوت نبشی پرسی و فابریک

نبشی پرسی

تفاوت نبشی پرسی و فابریک به شیوه ای مربوط می شود که در ساخت این دو محصول مورد استفاده قرار می گیرد. در اصل نبشی یک فرآورده ی فولادی است که دارای دو ضلع عمود بر هم می باشد. این محصول در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. نبشی ها را می توان بر اساس نحوه تولیدشان به 2 دسته فابریک و پرسی تقسیم نمود که هر کدام کاربرد ویژه ای دارند. در ادامه قصد داریم به بررسی تفاوت نبشی پرسی و فابریک پرداخته و ویژگی های هر کدام را شرح دهیم.

نبشی فابریک چیست؟

نبشی فابریک از فولاد ساخته می شود و نام آن از واژه ای انگلیسی مشتق شده که به معنای پروسه و فرآیند ساخت یک محصول است. اما در زبان فارسی، واژه فابریک برای محصولی به کار برده می شود که به طور مستقیم از کارخانه به دست مشتری می رسد. در اصل، هنگامی که این محصول تولید می شود و از کارخانه خارج می شود، احتیاج نیست که فرآیند دیگری بر روی آن انجام شود. پس می توان نبشی فابریک را به همان شکل که تولید و عرضه می شود، مورد استفاده قرار داد. این نوع نبشی را معادل نبشی نورد گرم در نظر می گیرند.

مطالب خواندنی: آشنایی با کاربرد ناودانی و انواع آن

قیمت نبشی فابریک

نبشی پرسی چیست؟

در صنعت مصالح ساختمانی و آهن آلات نیز محصولات بر اساس نوع ساخت و کاربردی که دارند، نام گذاری می شوند. در مقابل واژه فابریک نیز در این زمینه از نام “پرسی” استفاده می شود. نبشی پرسی به عنوان محصولی در نظر گرفته می شود که به واسطه فرآیند نورد سرد ساخته و تولید می شود. کلمه ی پرس به فشاری اشاره دارد که در ساخت این نبشی به کار برده می شود. در خط تولید این محصول، ورق فلزی به واسطه نورد سرد شکل داده می شود و در نتیجه به محصول نهایی آن، نبشی پرسی می گویند که می تواند در ضخامت های مختلف عرضه شود.

در این قسمت سعی کردیم به مفهوم نبشی چیست بپردازیم و نبشی پرسی و فابریک را با هم مقایسه کنیم. در ادامه تفاوت نبشی پرسی و فابریک را مورد توجه قرار خواهیم داد.

 تفاوت نبشی پرسی و فابریک

به طور کلی، مهمترین نکته در خرید نبشی پرسی و فابریک به نحوه ساخت و تولید این دو محصول مرتبط می شود. همانطور که در مطالب بالا اشاره شد، نبشی فابریک در فرآیند نورد گرم ساخته می شود. این در حالی است که برای ساخت نبشی پرسی به جای نورد گرم، از نورد سرد استفاده می شود و نبشی پرسی بدین ترتیب، شکل دهی خواهد شد. نبشی های فابریک از ابتدایی ترین مراحل ساخت، به شکل نبشی مراحل را طی می کنند. در صورتی که نبشی پرسی بدین شکل تولید نمی شود. البته می توان به سادگی تفاوت نبشی پرسی و فابریک را با توجه به ظاهر آن ها از یکدیگر تفکیک کرد. برخی از این نبشی ها دارای بال های مساوی هستند. در صورتی که برخی دیگر دارای بال هایی هستند که با هم مساوی نیستند.

نبشی فابریک در فرآیند تولید به صورت کاملا مستقیم شکل می گیرد و ساخته می شود. در صورتی که نبشی پرسی به شکل متفاوتی این فرآیند را طی می کند. نبشی پرسی در این فرآیند، فشاری را طی می کند و بر اثر همین فشار، فرم گرفته و در قالب الگوی مورد نظر در می آید. نبشی پرسی در ابتدا یک ورق 6 متری است که پس از خم شدن و فرم دهی به شکل نهایی می رسد. برای ساخت این مدل، خطوط خمش به صورت غیر موازی و 90 درجه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

برای بررسی تفاوت نبشی پرسی و فابریک می توان کیفیت تولید هر کدام از این موارد را نیز مورد توجه قرار داد. به طور کلی، نبشی پرسی نسبت به نبشی فابریک کیفیت ساخت به مراتب پایین تری دارد. اما می توان مزایایی هم برای این نوع نبشی در نظر گرفت که نبشی فابریک فاقد آن می باشد. برای مثال، نبشی پرسی ضخامت کمتری نسبت به نبشی فابریک خواهد داشت. همچنین در طول فرآیند تولید نبشی پرسی، می توان حتی چند بار ضخامت این محصول را تغییر داد.

مقایسه نبشی پرسی و فابریک

طبیعتا تفاوت نبشی پرسی و فابریک موجب کاربرد های متفاوتی برای این محصولات خواهد شد. برای مثال، می توان نبشی فابریک را در مدل های V شکل و L شکل مورد استفاده قرار داد. در مدل V شکل، نبشی دارای دو ضلع یکسان است و در مدل L شکل، نبشی از دو ضلع برخوردار است که یکی از آن ها از دیگری کوچکتر خواهد بود. همان طور که اشاره شد، کیفیت نبشی فابریک از نبشی پرسی بالاتر است.

برای اینکه بتوانید بهترین نبشی را مورد استفاده قرار دهید، لازم است تا به خوبی با ویژگی های این محصولات آَشنایی پیدا کنید و موارد کاربرد هر کدام را به طور کامل مورد توجه قرار دهید. البته لازم است برای پی بردن به کیفیت و مرغوبیت نبشی ها، آن ها را آنالیز کرد تا ساختار شیمیایی آن ها به طور کامل مشخص شود. آخرین مورد در تفاوت نبشی پرسی و فابریک را می توان به ضخامت آن ها نسبت داد. چرا که ضخامت نبشی پرسی همان طور که اشاره شد، حتی تا چند بار قابل تغییر است. اما به هیچ عنوان نمی توان ضخامت نبشی فابریک را تغییر داد.

قیمت نبشی

قیمت نبشی مانند بسیاری از قطعات فولادی به عوامل مختلفی بستگی دارد. قیمت ورق و میزان عرضه و تقاضا بر قیمت این محصول تاثیر دارد. همچنین نوسانات بازار می تواند بر قیمت نهایی این محصول تاثیرگذار باشد. اگر میزان تقاضا از میزان عرضه بیشتر شود، جو بازار ناآرام می شود و در نهایت قیمت نبشی هم تغییر می کند.

برای به دست آوردن وزن نبشی باید عواملی مانند: طول، ضخامت و اندازه بال نبشی را داشته باشیم. همچنین این عوامل بر قیمت نبشی، تاثیر بسیار زیادی دارد.

جمع بندی

عمده تفاوت نبشی پرسی و فابریک به نحوه ساخت آن ها مربوط می شود. به طور خلاصه، برای ساخت نبشی فابریک از نورد گرم استفاده خواهد شد. در صورتی که نبشی پرسی را به واسطه نورد سرد تولید می کنند. همچنین این دو محصول از لحاظ کیفیت با هم متفاوت هستند. کیفیت نبشی فابریک به مراتب از کیفیت نبشی پرسی بالاتر است. همچنین بخشی از تفاوت نبشی پرسی و فابریک به ضخامت آن ها مربوط است. معمولا می توان ضخامت نبشی پرسی را حتی تا چند بار مورد تغییر قرار داد. در صورتی که نبشی فابریک به هیچ عنوان قابلیت تغییر ضخامت نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *