پروفیل

اصلی ترین روش های از بین بردن زنگ زدگی آهن

زنگ زدگی آهن

زنگ زدگی آهن چه موقع اتفاق می‌افتد؟

همان‌طور که در سال‌های تحصیلمان با اصطلاح زنگ زدگی روبرو شدیم باید یادآور این باشیم که فرآیند زنگ‌زدگی، هنگامی اتفاق می‌افتد که جسمی مخصوصا جنس آهن در مجاورت با اکسیزن و آب قرار بگیرد و سطح آن اکسید شود. اکسید شدن در این زمان با طبعاتی همراه است که از جمله آن را باید به نارنجی شدن سطح پروفیل صنعتی مثل لوله داربست و نبشی و… دانست و هم‌چنین پایین آمدن سطوح کاربرد آن‌ها اشاره کرد چرا که در صورت زنگ‌زدگی آهن ممکن است خوردگی هم اتفاق بیفتد و طبق تجربه پیمانکاران و مهندسین این صنعت آهنی که دچار زنگ‌زدگی شده باشد عملا در بسیاری از موارد کارایی خود را از دست خواهد داد.

معایب زنگ زدگی آهن به چه شکلی بروز پیدا می‌کند؟

اگر بخواهیم عیوب زنگ‌زدگی آهن را در دو سطح بررسی کنیم می‌توانیم آن را به دو دسته مخرب و ایدار تقسیم کنیم. در توضیح دسته‌بندی مخرب باید بگوییم که اکثرا فولاد با مواد شیمیایی در ارتباط است و این ارتباط با موادشیمیایی باعث خوردگی فلز می‌شود و مقاومت آن را کاهش خواهد داد و در موادی نیز باعث پوسیدگی خواهد شد.

در سطح بعدی که به آن زنگ‌زدگی سطح پایدار می‌گویند از زنگ‌زدگی لایه‌های زیرین جلوگیری می‌شود و به نوعی به‌صورت دفاعی عمل می‌کند که اتفاقا در عمل خوردگی مفید نیز هست.

راه‌های از بین بردن زنگ‌زدگی آهن

در ادامه این مقاله از رادمهر فولاد قصد داریم برای آسیب کمتر به پروفیل‌ها و هم‌چنین ضررهای ناشی از زنگ‌زدگی به روش‌های مختلف جلوگیری از زنگ زدگی آهن بپردازیم تا مخاطبان به اطمینان به حفظ و نگهداری آهن آلات بپردازند و چالش‌های مرتبط بااین مشکل از سرراهشان برداشته شود.

اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه به معرفی این روش‌ها ب\ردازیم در ابتدا باید بگوییم تا به این‌جا 8 روش برای از بین بردن این پدیده وجود دارد که در ادامه می‌خواهیم به بررسی جزیی هر یک بپردازیم.

شات پلاست

الکترولیز

اسید شویی 

واترجت

لیزر

سندپلاست

رادمهر فولاد بهترین مرجع برای خرید نبشی

ازبین‌بردن زنگ زدگی آهن با اسیدشویی

یکی از متداول‌ترین راه‌های از بین بردن زنگ‌زدگی اسیدشویی است که موجب از بین رفتن رنگ و خوردگی می‌شود این روش با استفاده از اسیدی به نام اگزالیک انجام می‌شود در این روش به ازای هر گالن آب 1 الی 3 قاشق غذا خوری از آن استفاده می‌شود در این بین وقتی آهن زنگ‌زده وارد این محلول می‌شود، کمپلکس یونس بی رنگ را طی یک فرآیند شیمیایی به وجود می‌آورد. در انتها باید بگوییم مدت زمان ماندن قطعه آهن در این محلول بستگی به میزان زنگ‌زدگی آن دارد و بعد از خارج کردن آن مورد شستشو قرار بگیرد . برای اطمینان از پاک‌شدن زنگ‌زدگی می‌توانید از محلول بی کربنات سدیم هم استفاده کنید.

ازبین‌بردن زنگ زدگی آهن با سند پلاست

زدودن زنگ‌زدگی از طریق سند پلاست یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها به شمار می‌رود. این روش با استفاده از شن و ماسه انجام می‌پذیرد و برای سایش سطح استفاده می‌شود هم‌چنین از سری روش‌های ساب‌پاشی نیز هست . دراین روش با شن و ماسه با فشاربالای هوا به سطح مورد نظر پرتاب می‌شود و از طریق این روش اکسیدهای آهن زدوده می‌شوند. از سری عیوب استفاده از این روش می‌توان به این نکته اشاره کرد که ممکن است سطح دچار پارگی شود و مورد بعدی مشکلات تنفسی برای افرادی است که مشغول این فعالیت هستند.

ازبین‌بردن زنگ زدگی آهن از طریق واترجت

در این روش برای زدودن زنگ‌زدگی از میزانی آب با فشار بالا استفاده می‌شود یعنی دستگاه واترجت از فشار آب برای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی جنبشی استفاده می‌کند. این دستگاه غالبا با فشار 1000 تا 2500 بار سطوح فلزی را بدون آسیب زنگ زدایی می‌کند. اگر بخواهیم با اجزای واترجت آشنا شویم از مهم‌ترین ارگان‌های آن به فیلتر وگان اسپری و پمپ بوستر اشاره شده‌است. یکی از فوایدی که استفاده از این روش‌ را محبوب کرده قابلیت زنگ‌زدایی در مدت زمان کم و تسریع در روند کارو سازگاربودن با محیط زیست است.

از بین بردن زنگ زدگی با لیزر

از بروزترین متد‌های زنگ‌زدایی به زنگ‌زدایی از طریق لیزر می‌توان اشاره کرد که مانند زنگ‌زدایی واترجت به جای صرفه‌جویی در زمان ، در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند. در این روند پرتوها با توان بالا به محل‌های زنگ‌زدگی تابیده و باعث از بین رفتن زنگ‌زدگی می‌شود. 

از بین بردن زنگ زدگی از طریق شات پلاست

در توضیح این روش باید بگوییم که در ظاهر شات بلاست شبیه روش سندبلاست است اما در بطن ماجرا از لحاظ بررسی جزئی روش سندبلاست دارای ذره‌های ساینده متفاوت است و از طریق ساچمه‌های فلزی این‌کار انجام می‌شود. مورد بعدی که باید به آن اشاره کنیم، خطرناک بودن این روش نسبت به سایر روش‌هاست چرا که احتمال آسیب رسیدن به سطح بیشتر است و در اکثر مواقع برای زنگ‌زدایی از سطوح با ضخامت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ازبین‌بردن زنگ زدگی از طریق الکترولیز

در روند زنگ‌زدایی با الکترولیز ابتدا یک محلول الکترولیت، آند، کاتد،آداپتور نقش بسزایی دارند. برای اعمال این روش ابتدا دولیوان آب و دوقاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را باهم مخلوط کرده و سطح آهنی را داخل آن می‌گذاریم سپس الکترودها را به آند و کاتد متصل کرده و سپس به برق متصل کنید. در این زمان شاهد این موضوع هستیم که زنگ‌های آهن با مایع الکترولیت به سمت کاتد می‌روند و به صورت یک لایه روی سطح کاتد رسوب می‌کنند.

بهترین مرجع برای خرید لوله داربست

سخن آخر

زنگ زدگی باعث تضعیف و تخریب تدریجی آهن و محصولات آن مانند ابزارها، تجهیزات و سازه‌های فلزی می‌شود . لایه‌های زنگ تشکیل شده روی سطح آهن باعث کاهش استحکام و مقاومت قطعات می‌شود و از ارزش اقتصادی آهن می‌کاهد.در این مقاله سعی کردیم، 6روش برای زدودن زنگ‌زدگی را با هم بررسی کنیم تا از طبعات منفی پیش‌رو جلوگیری شود البته با توجه به پیشرفت در فناوری در آینده قطعا راهکارهای مناسب‌تری ابداع خواهد شد و از طریق همین سایت به اطلاع مخاطبان خواهیم رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *