صنعت فولاد

تاثیر تورم بر بازار میلگرد

بازار میلگرد مانند بازار مادر آن که آهن آلات است تحت تاثیر بسیاری از عوامل قرار گرفته است، این عوامل بسیار وسیع بوده و هر یک به تنهایی یا در مجموع بر بازار آهن آلات اثر می گذارد، عمدتا این تاثیرات در طول این سال ها باعث افزایش قیمت میلگرد بوده و تا بحال سالی را نداشته ایم که قیمت نسبت به سال قبل آن کاهش یابد، برای همین وقتی از تاثیر صحبت می کنیم منظور ما چنین اتفاقاتی می باشد. 

از نظر استاندارد تولید

۱. میلگرد صاف (Ai):این میلگردها صاف و بدون آج می‌باشند. این میلگردها برای آهنگری، تغییر شکل و کارهای جوشکاری مناسب هستند و به‌صورت کلی همچون یک میلگرد داکتیل شناخته می‌شوند.

2.میلگرد سخت با آج ساده (A2): این میلگردها نیمه‎ خشک یا ترد و نیمه‌نرم می‌باشند. این نوع برای کارهای ساختمانی و مخصوصا خاموت زنی مناسب هستند. کارهای جوشکاری روی آن به دشواری انجام میشود. پیشنهاد می‌شود از کارهای جوشکاری روی آن خودداری شود.

۳. میلگرد سخت با آج‌های پیچیده (A3):به میلگرد خشک معروف است. برای آهنگری و تغییر شکل‌های بسیار با زاویه های تند مناسب نیست. اصلا جهت کارهای جوشکاری روی آن اجازه داده نمیشود.

۴. میلگرد سخت با آج پیچیده (A4): آج‌های دوکی شکل دارند. یک نوع از آن‌ها به آجدار مرکب مشهور است. در طراحی و ساختن تمام انواع سازه‌های ساختمانی، بتن آرمه به غیر از دیوارهای برشی مخصوص و قاب‌ها خمیشی استفاده میشوند.

از لحاظ روش توليد

• گرم نورد شده
• سرد اصلاح شده

از نظر مقاومت كششی:

• S  220                AI
• S  300               AII
• S  400              AIII
• S  500              AIV

از لحاظ شكل ظاهری

• ساده

میلگرد ساده برای سطح های ساده و یکنواخت به کار برده می شود و از  آنجا که سطوح آن صاف می باشد، کاربردهای بسیار متنوعی داشته باشد.
• آجدار

از نظر جوش پذيری:

• جوش پذير
• جوش پذير مشروط
• جوش ناپذير

در عمل میلگردها به صورت شبکه‌ای در کف شالوده قرار داده می‌شوند (‌با احتساب فاصله‌ی پوشش بتن‌) برای ایجاد چسبندگی بیشتر و انتقال مناسب‌تر نیرو بین فولاد و بتن در کناره‌های فونداسیون‌، میلگرد شبکه با خم ۹۰ درجه به طول  تایین شده ، شکل داده می‌شود.
با توجه به میزان بار و عمق فونداسیون سیستم میلگرد گذاری در آنها می‌تواند به صورت شبکه‌های تحتانی ‌یا ترکیبی از شبکه‌های تحتانی و فوقانی باشد.
برای حفظ فاصله‌ی مناسب بین دو شبکه از خرک (‌میلگرد خم شده به صورت تکیه گاه‌) استفاده می‌شود.

میلگرد چیست؟

بسیاری از افرادی که در زمینه ساختمان سازی فعالیت دارند، با میلگرد و انواع کاربردهای آن آشنایی کامل دارند، این لوله فشرده فلزی که از جنس فولاد می باشد و مقاومت بسیار بالایی دارد، اغلب در ساختمان سازی استفاده می شود، بیشتر در تهیه بافت های بتنی کاربرد داشته، و با توجه به اینکه جابجایی آن راحت است، و راحت حالت می گیرد بیشتر در مواردی که با این خصوصیات سنخیت دارد، به کار گرفته می شود.

کاربرد میلگرد

از میلگرد استفاده های مختلفی می شود، در انواع ساختمان ها، سازه های موقت، ساختمان ها و بتن ریزی ها، استفاده می شود. برای همین استفاده ها است که حتما باید در جایی از میلگرد استفاده کنیم که بتوان از آن نهایت بهره را برد و کیفیت بسیاربالایی از میلگرد را انتخاب نمود، زیرا انتخاب یک میلگرد بی کیفیت ممکن است هزینه های شما را بالا ببرد، زیرا علاوه بر تعویض آن ممکن است، خسارت هایی نیز به ما بزند.

بررسی تاثیر وقایع روز بر بازار میلگرد

تمامی عوامل مختلف می تواند بر قیمت انواع اهن آلات و میلگرد موثر باشد، زیرا محصولات آهن آلات از منابعی تولید می شوند که ممکن است، بعدها با کمبود مواجه شوند، مثلا در طی یک جنگ یا بلایای طبیعی کشوری که منبع این محصولات می باشد، با کمبودهایی مواجه شود، از همین رو است که پیوسته اتفاقات مختلف که در دنیا می افتد می تواند بر قیمت انواع محصولات آهن آلات موثر باشد. ما در اینجا به طور مختصر مثال یکی از این مواردی را که بر قیمت محصولات وابسته به آهن آلات گذاشته بررسی می شود.

برای مثال جنگ روسیه و اکراین یکی از این مثال ها بود، از آن جایی که این دو کشور هر دو معادن آهن آلات دارند و به عنوان تامین کننده های این محصول می باشند. جنگ بین این دو باعث کاهش عرضه ای محصول شده و به نوبه خود، می تواند تاثیر به سزایی در کاهش،عرضه داشته و قیمت آن افزایش یابد.

تاثیر بازار میلگرد بر قیمت مسکن 

میلگرد یکی از اساسی ترین و پرکاربردترین وسیله ها در تولید مسکن و ساخت و ساز می باشد، میلگرد به عنوان اولین و اساسی ترین پایه ساخت و ساز نقش اهرمی در تعیین قیمت مسکن دارد و افزایش قیمت آن باعث بالارفتن قیمت مسکن خواهد بود. برای همین است که وقتی از ارتباط بین میلگرد و بازار آهن آلات با قیمت مسکن صحبت می کنیم، مقصود ما افزایش قیمتی است که میلگرد می تواند بر قیمت مسکن داشته باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *