صنعت فولاد, تیرآهن

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

علت اسم این نوع از تیر آهن به خاطر شکلی است که پس از عملیاتی که بر روی آن انجام می دهند و شکل لانه زنبوری پیدا می کند.این حفره ها که در سطح تیرآهن طراحی می شوند توخالی هستند به همین علت به تیرآهن های لانه زنبوری معروف هستند و کاربرد آن ها در سازه های سبک است.
تیر آهن لانه زنبوری یا تیرآهن شبکه، درواقع از برش زیگزاگی تیرآهن I با الگوهای مختلف به صورت طولی و جوش دادن مجدد دو تکه تیرآهن به یکدیگر به شکلی که بخش های برجسته برش روبروی هم و بخشهای فرو روفته نیز در مقابل یکدیگر باشند، ساخته شده و بدین شکل در طول جان تیراهن سوراخ های شش ضلعی ایجاد می شود. علت اصلی کاربرد تیرآهن لانه زنبوری، پایین آوردن وزن سازه می باشد. انواع تیرآهن لانه زنبوری تحت استاندارد CPE در بازار محصولات فولادی و آهن آلات قابل عرضه هستند.

در تیرآهن ها بعد از شبکه شدن حفره های شش ضلعی در طول جان تیرآهن ایجاد می شود که هدف از این کار افزایش تحمل لنگر خمشی تیرآهن در مقایسه با تیرآهن الیه(جان پر) می باشد. شبکه کردن تیرآهن باعث می شود به ارتفاع بیشتر با وزن پایین تر دست پیدا کنیم که از نظر اقتصادی به صرفه تر می باشد.

تیرآهن های لانه زنبوری با وجود قدیمی بودن تعدادی کاربرد مدرن هم دارند ، آن ها هنوز ستون فقرات بسیاری از معماری هایی می باشند که در شهر می بینید . یک نمونه استفاده آن پارکینگ ها می باشند .

کلان شهر ها با مشکل افزایش جمعیت و خودرو روبرو هستند ، که این امر موجب محدودیت در جای پارک می شود . این تیرآهن ها در ساخت پارکینگ استفاده می شوند که باعث می شود در مصرف موادی مانند بتن صرفه جویی شود .

بررسی مواد اولیه تیرآهن و هاش

یکی دیگر از موارد استفاده این تیرآهن ها در مراکز تجاری و اداری می باشد . تیرآهن ها برای این کار بسیار عالی هستند زیرا به مهندسان این امکان را می دهد تا بدون نیاز به موادی مانند فولاد ، سطح مقاومت مورد نیاز خود را به دست آورند . همچنین انعطاف پذیری آن ها زیاد است و این بدین معناست که با تیرآهن های لانه زنبوری می توانید با هزینه بسیار کم این فضاهای اداری و تجاری کوچک و بزرگ را بسازید . در باب تفاوت تیرآهن و هاش و نحوه کاربردهای هریک از آن ها همچنین در خصوص کیفیت بالاتر هریک از این دو محصول بررسی هایی صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *